Lesson Plan Details

 
 
 

US History Roaring 20s Unit

This bundle includes materials for the Roaring 20s Unit. This unit usually takes 1 week to cover, at the price of $20.00 for 5 School days, comes out to $4 a day. Materials in the Unit Plan Include 1920s PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoint, Link to Recording of PowerPoint for sub plans or Remote Learners, 1920s Jargon/Slang Activity, Kahoot!, Test Review, Test , Test Answer Key,

Category: History → American History
Price: $20.00
 
 

This lesson plan costs $20.00


About the Teacher

 
 

Jared Kloeker

Hello, Welcome to History's One Stop Shop for Teachers. I am an educator in Texas. I have been teaching US History and World Geography in Central Texas since 2014. I have additional certifications in English and ESL as well. Units come with a recorded video so in the event you are absent it can be assigned as sub plans. Pricing is very simple for products. Its priced at $4 dollars a day. That's the price of a coffee a day. I hope you find this page helpful, and useful in planning your lessons. Thank you.

 


To find more information, visit us at any of the following social media platforms.
 
 
Thank you for using LessonTrader.com