Teacher Store

 

Jared Kloeker

Hello, Welcome to History's One Stop Shop for Teachers. I am an educator in Texas. I have been teaching US History and World Geography in Central Texas since 2014. I have additional certifications in English and ESL as well. Units come with a recorded video so in the event you are absent it can be assigned as sub plans. Pricing is very simple for products. Its priced at $4 dollars a day. That's the price of a coffee a day. I hope you find this page helpful, and useful in planning your lessons. Thank you.

 
 

 
 

US History Gilded Age Unit

This bundle includes materials for the Gilded Age Unit. This unit usually takes 2 weeks to cover, at the price of $40.00 for 10 School days, comes out to $4 a day. Materials in the Unit Plan Include Gilded Age PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoint
History → American History | Price: $40.00
 
 

 
 

US History Progressive Era Unit

This bundle includes materials for the Progressive Era Unit. This unit usually takes 7 days to cover, at the price of $28.00 for 7 School days, comes out to $4 a day. Materials in the Unit Plan Include: Progressive Era PowerPoint, Guided Notes for the P
History → American History | Price: $28.00
 
 

 
 

US History Imperialism Unit

This bundle includes materials for the US Imperialism Unit. This unit usually takes 1 week to cover, at the price of $20.00 for 5 School days, comes out to $4 a day. Materials in the Unit Plan Include Imperialism PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoin
History → American History | Price: $20.00
 
 

 
 

US History WWI Unit

This bundle includes materials for the WWI Unit. This unit usually takes 7 days to cover, at the price of $28.00 for 7 school days, comes out to $4 a day. Materials in the Unit Plan Include WWI PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoint, Link to Recordin
History → American History | Price: $28.00
 
 

 
 

US History Roaring 20s Unit

This bundle includes materials for the Roaring 20s Unit. This unit usually takes 1 week to cover, at the price of $20.00 for 5 School days, comes out to $4 a day. Materials in the Unit Plan Include 1920s PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoint, Link t
History → American History | Price: $20.00
 
 

 
 

US History Great Depression Unit

This bundle includes materials for the Great Depression Unit. This unit usually takes 9 days to cover, at the price of $40.00 for 10 School days, comes out to $4 a day. Materials in the Unit Plan Include Great Depression PowerPoint, Guided Notes for the
History → American History | Price: $40.00
 
 

 
 

US History WWII Unit

This bundle includes materials for the WWII Unit. This unit usually takes 2 weeks to cover, at the price of $50.00 for 10 School days, comes out to $5 a day. Materials in the Unit Plan Include WWII War PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoint, Link
History → American History | Price: $50.00
 
 

 
 

US History Cold War Unit

This bundle includes materials for the Cold War Unit. This unit usually takes 1 week to cover, at the price of $25.00 for 5 School days, comes out to $5 a day. Materials in the Unit Plan Include Cold War PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoint, Lin
History → American History | Price: $25.00
 
 

 
 

US History Civil Rights Era Unit

This bundle includes materials for the Civil Rights Unit. This unit usually takes 1 week to cover, at the price of $25.00 for 5 School days, comes out to $5 a day. Materials in the Unit Plan Include Civil Rights PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoi
History → American History | Price: $25.00
 
 

 
 

US History Vietnam War Unit

This bundle includes materials for the Vietnam War Unit. This unit usually takes 2 weeks to cover, at the price of $50.00 for 10 School days, comes out to $5 a day. Materials in the Unit Plan Include Vietnam War PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoin
History → American History | Price: $50.00
 
 

 
 

US History 1970s Unit

This bundle includes materials for the 70s Unit. This unit usually takes 8 days to cover, at the price of $40.00 for 8 School days, comes out to $5 a day. Materials in the Unit Plan Include 1970s PowerPoint, Guided Notes for the PowerPoint, Link to Record
History → American History | Price: $40.00
 
 

 
 

US History 1980-90s Unit

This bundle includes materials for the 1980s-90s Unit of US History. This unit usually takes 4 day to cover, at the price of $20.00 for 4 School days, comes out to $5 a day. Materials in the Unit Plan Include 80s-90s PowerPoint, Guided Notes for the Power
History → American History | Price: $20.00
 
 

 
 

US History 2000-Present Unit

This bundle includes materials for the US History Unit 2000-Present. This unit usually takes 4 days to cover, at the price of $20.00 for 4 School days, comes out to $5 a day. Materials in the Unit Plan Include 2000s- Present PowerPoint, Guided Notes for t
History → American History | Price: $20.00
 
 

 


To find more information, visit us at any of the following social media platforms.
 
 
Thank you for using LessonTrader.com